Belgian Shepherd Dog Association of Great Britain

website of the Belgian Shepherd Dog Association of Great Britiain

BSDA of GB  SPRING OPEN SHOW RESULTS 

2nd April 2017

Tomlinsons, Markfield, Leics. 


Best in Show: Corsini Escada
Reserve Best in Show: Xanova Black Pearl at Daelois
Best Opposite Sex in Show: Grandbelge Krosby
Best Puppy in Show: Talkatalven Jar of Hearts Avec Pliquette (Imp FIN)
Best Veteran in Show: Ch Camylle Des Iles Du Sud at Flambards


BSDA of GB  AUTUMN OPEN SHOW RESULTS 

2nd October 2016

held at Forest Oak Farm, Lydney

BEST IN SHOW - judge Nick Grosvenor


Best in Show CORSINI NOTORIOUS (Tervueren)

Reserve Best in show Hawksflight Sea You Love Me (Tervueren)

Best Opposite Sex in Show Hawksflight Sea You Love Me (Tervueren)

Best Puppy in Show Corsini Faberge (Tervueren)

Best Veteran in Show Ch/Aus Ch Ebontide Rikardo at Noirdale

(Groenendael)


GROENENDAEL judge Helen Bull (Stonedragon)


BEST OF BREED NADJARAH’S LUSH

Best Dog Xanova Paint It Black

Reserve Best Dog Bonvivante Creme De Cassis

Best Bitch Nadjarah’s Lush

Reserve Best Bitch Jetaime Esprit D’Elegance

Best Puppy In Breed Tosca D’Ambassadeur Des Belges

Best Veteran In Breed Ch/Aus Ch Ebontide Rikardo At Noidale

PUPPY DOG (0/0)


JUNIOR (1/0)

1st Jameson Xanova Paint It Black

POST GRADUATE DOG (0/0)

LIMIT DOG (4/1)

1st Wilson Jupiter’s-Dream Des Gardiens De

Cocagne To Chimay (Imp Fra)

2nd Knight Legacy av Vikholmen (Imp)

3rd Lock Casyka’s Yess (Imp)

OPEN DOG (2/0)

1st Hughes Bonvivant Creme De Cassis

2nd Harriman Becanbrie Darius

VETERAN DOG (2/0)

1st Knight Ch/Aus Ch Ebontide Rikardo At Noirdale

2nd O’Neil Milyentor Grand Token

PUPPY BITCH (1/0)

1st Oately/Haberer Tosca D’Ambassadeur Des Belges (Imp)

JUNIOR BITCH (2/0)

1st O’Neil Nadjarah’s Lush (Imp)

POST GRADUATE BITCH (1/0)

1st Stevenson Xanova Lady In Black At Milyentor

LIMIT BITCH (4/3)

1st Lock Flambards Debutante

OPEN BITCH ( 2/1)

1st Oatley/Haberer Ch Esprit D’Elagance

VETERAN BITCH (4/4)


MALINOIS judge Helen Bull (Stonedragon)


BEST OF BREED CH BONVIVANT DES ILES FIDJI

Best Dog Ch Bonvivnat Des Iles Fidji

Reserve Best Dog Ch Bonvivant Tete A Tete

Best Bitch Ch Bonvavany Nochette

Reserve Best Bitch Pliquette Zelpha Via Zonantta

Best Puppy In Breed Bonvivant Kashmir

Best Veteran In Breed Ch Bonvivnat Des Iles Fidji


PUPPY DOG (0)

JUNIOR DOG (/0)

POST GRADUATE DOG (1/0)

1st Ralph Bonvivant Gigalo

OPEN DOG (1/0)

1st Ralph Ch Bonvivant Tete A Tete

VETERAN DOG (1/0)

1st Ralph Ch Bonvivant Des Iles Fidji (Imp)

PUPPY BITCH (1/0)

1st Ralph Bonvivant Kashmir

JUNIOR BITCH (1/0)

1st Ralph/Wood Bonvivant Jewel

POST GRADUATE BITCH (0)

OPEN BITCH (3/1)

1st Sherwood-Brown/Ralph/Baker

Pliquette Zelpha Via Zodantta

VETERAN BITCH (1/0)

1st Ralph Ch Bonvivant Nochette


LAKENOIS judge Janet Gunn (Flintstock)


BEST OF BREED BONVIVANT VOLTAIRE OF

GRIZWOLD

Best Dog Bonvivant Voltaire Of Grizwold

Best Bitch Nova Esperanca For Bonvivant Casa

Mont’Alves

Best Veteran Bonvivant Voltaire of Grizwold


POST GRADUATE DOG (0)

OPEN DOG (1/0)

1st King Bonvivant Voltaire Of Grizwold

POST GRADUATE BITCH (0)

OPEN BITCH (1/0)

1st Ralph Nova Esperanca For Bonvivant Da Casa

Mont’Alves


TERVUEREN – judge Janet Gunn (Flintstock)


BEST OF BREED CORSINI NOTORIOUS

Best Dog Corsini Notorious

Reserve Best Dog Corsini Memphis

Best Bitch Hawksflight Sea You Love Me

Reserve Best Bitch Ch Hawksflight Someone Like “U”

Best Puppy In Breed Corsini Faberge

Best Veteran In Breed Ch Hawskflight Royal Raven


PUPPY DOG (2/0)

1st Harriman Corsini Faberge

2nd McLaren/Vandenbemden

Corsini Casanova

JUNIOR DOG (0)

POST GRADUATE DOG (3/1)

1st King Niaelle Zenos Of Grizwold

2nd Dunwell Hawksflight The Hitman

LIMIT DOG (3/1)

1st Smith Corsini Notorious

2nd Simpson/Mackie Hawksflight The Phoenix

OPEN DOG (4/2)

1st James Corsini Memphis

2nd Mackie/McCarthy Chatmar Hot Foot To Hawksflight

VETERAN DOG (3/3)

PUPPY BITCH (1/0)

1st MacLaren/Vandenbemden

Corsini Paloma

JUNIOR BITCH (4/1)

1st Fletcher/Finnigan/Church

2nd Harris Hawksflight Zenyata

3rd Smith Xanova Lady In Red

POST GRADUATE BITCH (11/9)

1st Fletcher/Finnigan/Church

Invanse Sweet Dreams

2nd Smith Kehala Promise Of Love

LIMIT BITCH (3/1)

1st MacLaren/Vandenbemden

Corsini Escada

2nd Manders Belsharose The Twist With Kyann

OPEN BITCH (10/7)

1st Mackie/Collins Hawksflight Sea You Love Me

2nd Mackie Ch Hawkslight Someone Like “U”

3rd McDonald/McLaren Ch Corsini Charisma

VETERAN BITCH (4/2)

1st Mackie Hawksflight Royal Raven

2nd King Bonvivant Moondust Of Grizwold




BSDA (GB) CHAMPIONSHIP SHOW RESULTS 6th August 2016

BEST IN SHOW – judge Vic Salt (Woodlyn)



Best in Show GAFFEY NOYA SWEET VULCAN (Malinois)

Reserve Best in Show Davies Ch Ambrajai Live The Dream (Tervueren)

Best Opposite Sex in Show Brown & Godfrey Ch Ambrajai Live The Dream (Tervueren)

Best Puppy in Show McLaren & MaDonald Corsini Paloma (Tervueren)

Best Veteran in Show McLaren Ch Corsisni Chanel


GROENENDAEL – judge Kris Malinowski (Lykos)

BEST OF BREED CH XANOVA MIST MAIDEN

Dog CC Xanova Gunthar At Invanse

RDCC Becanbrie Rohan At Linvetts

Best Puppy Dog Qashqai Black K Kovarny

Best Veteran Dog Ch Becanbrie Rohan At Linvetts

Bitch CC Ch Xanova Mist Maiden

Reserve Bitch CC Ch/Ir/Lux Ch Revloch X Factor

Best Puppy Bitch Mirribandi Roulette

Best Veteran Bitch Jetaime Anoushka A Elegance

Reserve Best of Breed Ch/Ir/Lux Ch Revloch X Factor

Best Puppy in Breed Qashqai Black Z Kovarny

Best Veteran in Breed Ch/Ir/Lux Ch Revloch X Factor


DOGS 18 entries (4 absent)

MINOR PUPPY No entries

PUPPY 2 entries (1 absent)

1st Sharpe/Moslin Qashqai Black Z Kovarny

JUNIOR 2 entries

1st Flavell Xanova Black Knight

2nd Lock Casyka Yess

YEARLING 3 entries (1 absent)

1st Hughes/Lawless/Morgenstern A Touch of Magic for Revloch Keren Shemesh

2nd Wilson Jupiter’s-Dream des Gardiens de Cocagne to Chimay

POST GRADUATE No entries

LIMIT 3 entries

1st Harriman Becanbrie Darius

2nd Knight Legacy av Vikholmen

3rd Truss/Clarke Jetaime Essence du Charme

OPEN 6 entries (2 absent)

1st Church/Robinson Xanova Gunthar at Invanse

2nd Westley/Grevitt Ch Becanbrie Rohan at Linvetts

3rd Lawless Ch Revloch Harry Potter

Reserve Hall Grandbelge Krosy

SPECIAL VETERAN 2 entries

1st Knight Ch/Aus Ch Ebontide Rikardo at Noirdale

2nd Muirhead Ch Jetaime Etoile du Futur ShCM

SPECIAL VINTAGE No entries


BITCHES 32 entries (7 absent)

MINOR PUPPY No entries

PUPPY 1 entry

1st Robinson/Goode Mirribandi Roulette

JUNIOR 4 entries

1st McKenzie-Hewitt/McLellen Revloch Leather ‘n Lace of Woofhouse

2nd Ralston/Forbes Jetaime J’Adore

3rd Davis Xanova Black Pearl at Daelois

Reserve Lewis Nightsabre Cassiopeia

YEARLING 1 entry

1st Macandie Niavana Intrigue of Enileda

POST GRADUATE 5 entries (3 absent)

1st Macandie J’Dore de la Douce Plaine at Niavana

2nd Lewis Nightsabre Io for Siena

LIMIT 7 entries (3 absent)

1st Caves Niavana Heartbreaker

2nd Phillips Revloch Hot Like Java at Tanje

3rd Hood/McKenzie-Hewitt Revloch Karma of Woofhouse

Reserve Oatley/Haberer Jetaime Essence D’Elegance

OPEN 9 entries (4 absent)

1st Robinson/Goode Ch Xanova Mist Maiden

2nd Oatley/Heijden Jetaime Janneka D’Allure

3rd Brown/Brophy/Lawless Ir Ch Revloch Isabella

Reserve Hatcher Revloch Enchanted Whisper

VHC Ralston/Ross Ch Jetaime Essence de Parfait

SPECIAL VETERAN 5 entries

1st Lawless Ch/Ir Ch Revloch X Factor

2nd Oatley/Haberer Jetaime Anoushka A Elegance

3rd Lewis Ch Jetaime Elegance de Luna at Nightsabre

Reserve Hodkinson/Baker Delark African Queen

SPECIAL VINTAGE 1 entry

1st Westley/Grevitt Ch Zellik Black Bonnie at Linvetts


TERVUEREN – judge Cath Bond (Chatmar)

BEST OF BREED CH AMBRAJAI LIVE THE DREAM

Reserve Best of Breed Ch/Fr Ch Sezanne Canis Lupis

Dog CC Ch Ambrajai Live The Dream

Reserve Dog CC Corsini Santiago

Best Puppy Dog Corsini Faberge

Best Veteran Dog Niavana Entrepreneur

Bitch CC Ch/Fr Ch Sezanne Canis Lupis

Reserve Bitch CC Corsini Paloma

Best Puppy Bitch Corsini Paloma

Best Veteran Bitch Ch Corsini Chanel

Best Puppy in Breed Corsini Paloma

Best Veteran in Breed Ch Corsini Chanel


DOGS 17 entries (3 absent)

MINOR PUPPY 3 entries (1 absent)

1st Harriman Corsini Faberge

2nd Kelly Corsini Vivaldi

PUPPY 1 entry

1st Standen Niavana Lionheart

JUNIOR 1 entry

1st Brown Etarika Persimmon Port

YEARLING 1 entry

1st Glenton Corsini Endeavour at Baudwin

POST GRADUATE 2 entries (1 absent)

1st Hermann/Mack Pliquette Blue Moon

LIMIT 2 entries

1st McDonald/Vandenbemden Corsini Santiago

2nd Rayment Ambrajai Karma at Miswrith

OPEN 7 entries (1 absent)

1st Davies Ch Ambrajai Live The Dream

2nd James Corsini Memphis

3rd Brason Ch Hutch du Bois du Tot

Reserve McDonald/McLaren Corsini Kenzo

VHC Grainger Sezanne Two Socks


BITCHES 36 entries (6 absent)

MINOR PUPPY 3 entries

1st McLaren/McDonald Corsini Paloma

2nd Rider Sulanevaeh Ryanna Thane

3rd Flynn Sulanevaeh Gene Thane

PUPPY 2 entries

1st Macandie Niavana Luminocity

2nd Rider Sulanevaeh Ryanna Thane

JUNIOR 4 entries (1 absent)

1st Fletcher/Finnigan/Church Invanse Sweet Dreams

2nd Brown/Godfrey Sezanne Fleur De Cristal

3rd Brown Etarika Ruby Rosso

SPECIAL YEARLING 4 entries (2 absent)

1st Fletcher/Finnigan/Church Invanse Sweet Dreams

2nd Newns Bergeau Thru Chaos “N”Wyz To Banderlog

POST GRADUATE 5 entries (1 absent)

1st Froggatt/Cuthbert/Church Invanse Dirty Dancing

2nd Holland Ambrajai Mystique

3rd Rider Sulanevaeh Amya Thane

4th Hyde Laurelin Bosanova

LIMIT 8 entries (1 absent)

1st Morris/Cousins Ambrajai Temptation With Cairbar

2nd Phillips Corsini Touch of Love At Tanje

3rd Brown/Godfrey Sezanne Voulez Vous

Reserve McLaren/Vandenbemden Corsini Escada

VHC Hatcher Kelluki Rhapsody

OPEN 6 entries

1st Brown/Godfrey Ch/Fr Ch Sezanne Canis Lupis

2nd McLaren/McDonald Ch Corsini Charisma

3rd Wheeler Ch Corsini Chantilly of Gron-De-Mon

Reserve Hatcher Corsini Eternity

VHC Rider Kamali Di Scottatura

SPECIAL VETERAN 3 entries (1 absent)

1st Hodgkinson/Baker Delark Wicked Witch With TervGroen

2nd Hyde Laurelin Andante

SPECIAL VINTAGE 1 entry

1st McLaren Ch Corsini Chanel


MALINOIS– judge Marion Hodgson (Ddalrus)

BEST OF BREED NOYA SWEET VULCAN(Imp Bel)

Reserve Best of Breed Flambards Sakorra At Tanje

Dog CC Flambards Santiago

Reserve Dog CC Ch Bonvivant Des Iles Fidji (Imp)

Best Puppy Dog Not Awarded

Best Veteran Dog Ch Bonvivant Des Iles Fidju

Bitch CC Noya Sweet Vulcan (Imp Bel)

Reserve Bitch CC Flambards Sakorra At Tanje

Best Puppy Bitch Bonvivant Kashmir

Best Veteran Bitch Bonvivant Intendu With Stonedragon

Best Puppy in Breed Bonvivant Kashmir

Best Veteran in Breed Bonvivant Intendu With Stonedragon

DOGS 10 entries


PUPPY no entries

JUNIOR 1 entry

1st Berry/Woodford/Brason Flambards Santiago

POST GRADUATE 1 entry

1st Bull Santee Sioux At Goldmali

LIMIT 2 entries

1st Brett Mats vd Vaardekenshoeve At Goldmali

2nd Van Uffelen Noble Man Sweet Vulcan

OPEN 5 entries

1st Brason Ch I’Chaos Flambards Du Domaine De Vauroux

2nd Ralph Bonvivant Dynasty

3rd Bennett Gheluvelt Attention Seeker

Reserve Ralph Pliquette Zadok

VHC Quigley Bonvivant Extreme Force

VETERAN 1 entry

1st Ralph Ch Bonvivant Des Iles Fidji (Imp)


BITCHES 18 entries

Puppy 1 entry

1st Ralph Bonvivant Kashmir

JUNIOR 3 entries

1st Phillips Flambards Sakorra At Tanje

2nd Brason Flambards Serendipity

3rd Ralph/Wood Bonvivant Jewel

POST GRADUATE 1 entry

1st Cafferata Saxons Golden Breeze From Foxbriar

LIMIT 3 entries

1st Gaffey Noya Sweet Vulcan

2nd Bennett Gheluvelt Amphora Gold

3rd Ralph Caviar Nieder Bohemia

OPEN 7 entries

1st Lawless/Holmes Ir Ch Jolie De La Belle Pitou At Revloch

2nd Bennett Gheluvelt Amazing Grace

3rd Neff Ch Bonvivant Gigi

Reserve Ralph Belsharose Cochiti

VHC Sherwood-Brown/Ralph/Baker

Pliquette Zelpha Over Zodannta

VETERAN 3 entries

1st Bull Bonvivant Intendu With Stonedragon

2nd Brason Ch Camylle Des Iles Du Sad At Flambards

3rd Ralph Ch Bonvivant Nochette


LAEKENOIS– judge Marion Hodgson (Ddalrus)

BEST OF BREED NOVA ESPERANCA FOR BONVIVANT DE CASA MONTALVES

Best Dog Bonvivant Vos For Brighi

Reserve Best of Breed Bonvivant Vos For Brighu

Best Bitch Nova Esperanca For Bonvivant De Casa

Montalves

Reserve Best Dog Not awarded

Reserve Best Bitch Flennox D’Erouder For Brighu

Best Puppy in Breed Not Awarded

Best Veteran in Breed Flennox D’Eroudur For Brighu


DOGS 1 entry

OPEN 1 entry

1st Ralph Bonvivant Vos For Brighu


BITCHES 2 entries

LIMIT 1 entry

1st Ralph Nova Esperanca For Bonvivant De Casa Montalves

OPEN 1 entry

1st Ralph Flennox D’Erouder For Brighu


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~ 

BSDA (GB) SPRING SHOW RESULTS 3rd April 2016

BEST IN SHOW – judge Mary Grove


Best in Show GRAINGER SEZANNE TWO SOCKS (Tervueren)

Reserve Best in Show Knight Legacy av Vikholmen (Groenendael)

Best Opposite Sex in Show Brown & Godfrey Ch/Fr Ch Sezanne Ayame (Tervueren)

Best Puppy in Show McKenzie-Hewitt &MacLellan Revloch Leather ‘n Lace of Woofhouse (Groenendael)

Best Veteran in Show Oatley & Haberer Jetaime Annoushka A Elegance (Groenendael


GROENENDAEL – judge Tracey Gray

BEST OF BREED LEGACY AV VIKHOLMEN

Best Dog Legacy av Vikholmen

Reserve Best Dog Jupiter’s-Dream Des Gardiens De Cocagne To Chimay

Best Puppy Dog Casyka’s Yess

Best Veteran Dog Ch/Aus Ch Ebontide Rikardo At Noirdale

Best Bitch Revloch Karma Of Woofhouse

Reserve Best Bitch Flambards Diva

Best Puppy Bitch Revloch Leather ‘n Lace Of Woofhouse

Best Veteran Bitch Jetaime Anoushka A Elegance

Reserve Best of Breed Revloch Karma Of Woofhouse

Best Puppy in Breed Revloch Leather’n Lace Of Woofhouse

Best Veteran in Breed Jetaime Anoushka A Elegance

PUPPY DOG (4,1)


1st Lock's Casyka's Yess (Imp Ned)

2nd Jameson's Xanova Paint It Black

JUNIOR DOG (1,0)

1st Wilson's Jupiter's Dream Des Gardiens De Cocagne To Chimay (Imp)

LIMIT DOG (2,1)

1st Knight's Legacy Av Vikholmen

2nd Truss & Clarke's Jetaime Essence Du Charme

VETERAN DOG (1,0)

1st Knight's Ch/Aust Ch Ebontide Rikardo At Noirdael

PUPPY BITCH (3,0)

1st Mckenzie & Maclellan's Revloch Leather N Lace Of Woofhouse

2nd Robinson & Goode's Mirriabandi Roulette

POST GRADUATE BITCH (3,1)

1st Hood & Mckenzie's Revloch Karma Of Woofhouse

2nd Hale's Shomanitu Eclipse

LIMIT BITCH (3,0)

1st Oatley & Haberer's Jetaime Essence D'Elegance

2nd Gaffey's Woodfox Shian

OPEN BITCH (4,2)

1st Brason's Flambard Diva

2nd Oatley & Haberer's Jetaime Anoushka A Elegance


MALINOIS – judge Tracey Gray

BEST OF BREED CH BONVIVANT TETE A TETE

Best Dog Ch Bonvivante Tete A Tet

Reserve Best Dog Pliquette Zadok

Best Puppy Dog Goldmali King Of Hearts

Best Veteran Dog Ch Bonvivant Tet A Tete

Best Bitch Ch Bonvivant Intendu With Stonedragon

Reserve Best Bitch Flambards Serindipity

Best Puppy Bitch Goldmali Kind of Magic

Best Veteran Bitch Ch Bonvivant Intendu With Stonedragon

Reserve BOB Ch Bonvivant Intendu With Stonedragon

Best Puppy in Breed Goldmali Kind Of Magic

Best Veteran in Breed Ch Bonvivant Tete A Tete

PUPPY DOG (2,1)


1st Brett's Goldmali King Of Hearts

OPEN DOG (1,0)

1st Ralph's Pliquette Zadok

VETERAN DOG (1,0)

1st Ralph's Ch Bonvivant Tete A Tete

PUPPY BITCH (2,1)

1st Brett's Goldmali Kind Of Magic

JUNIOR BITCH (1,0)

1st Brason's Flambards Serendipity

OPEN BITCH (3,1)

1st Brett's Goldmali Fabulous

2nd Ralph's Caviar Neider Bohemia For Bonvivant (Imp Cze)

VETERAN BITCH (2,0)

1st Bull's Ch Bonvivant Intendu With Stonedragon

2nd Ralph's Bonvivant Nochette


TERVUEREN – judge Steve Bennett

Best of Breed SEZANNE TWO SOCKS

Best Dog Sezanne Two Socks

Reserve Best Dog Corsini Endeavor at Baudwin

Best Puppy Dog Xanova Touch Of Grey

Best Veteran Dog No entries

Best Bitch Ch/Fr Ch Sezanne Ayane

Reserve Best Bitch Sezanne Valentina

Best Puppy Bitch Sezanne Fleur De Diva

Best Veteran Bitch Gracieuz Lady Marenello

Reserve BOB Ch/Fr Ch Sezanne Ayane

Best Puppy in Breed Xanova Touch of Grey

Best Veteran in Breed Gracieux Lady Maranello


PUPPY DOG (2)

1st Smith's Xanova Touch Of Grey

2nd Brown & Godfrey's Sezanne Eternity

JUNIOR DOG (3/1)

1st Glenton's Corsini Endevour At Baudwin

2nd Smith's Xanova Touch Of Grey

3rd Brown's Etarka Persimmon Port

POST GRADUATE DOG (3/1)

1st Hermann & Mack's Pliquette Blue Moon

2nd Oaten, Beale & McLaren's Corsini Cartier

LIMIT DOG (2/1)

1st Rayment's Ambrajaika Karmar At Miswrith

OPEN DOG (4/2)

1st Grainger's Sezanne Two Socks

2nd Harris' Sezanne Dances With Wolves

PUPPY BITCH (3/1)

1st Brown & Godfrey's Sezanne Fleur De Diva

2nd Smith's Xanova Lady In Red

JUNIOR BITCH (3/2)

1st Brown's Etarika Ruby Rosso

POST GRADUATE BITCH (4/1)

1st Hyde's Laurelin Bosenova

2nd Metcalf & Wilingham's Fablehawk Star Kissed Belshedo

3rd Smith's Kehala Promise Of Love

LIMIT BITCH (5/2)

1st Brown & Godfrey's Sezanne Valentina

2nd Pratten & Wright's Bergeau Walk In The Park

3rd Brason's Bonvivant Firebird At Flambards

OPEN BITCH (2)

1st Brown & Godfrey's Fr/Ch Sezanne Ayame

2nd Pratten's Bergeau Kissed By A Star

VETERAN BITCH (2)

1st Rowe's Gracieux Lady Maranello

2nd Pratten & Johnson's Bergeau Rainbow Art


LAEKENOIS – judge Steve Bennett

Best of Breed NOVA ESPERANCA FOR BONVIVANT DE CASA

Best Dog Not awarded

Best Bitch Nova Esperanca For Bonvivant De Casa

Reserve Best Dog Not awarded

Reserve Best Bitch Not awarded

Best Puppy in Breed Not awarded

Best Veteran in Breed Not awarded

POST GRADUATE Dog (1/1)

POST GRADUATE BITCH (2/1)

1st Ralph's Nova Esperanca For Bonvivant De Casa


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

BSDA of GB Open Show 4/10/15


Best in Show McLaren's Ch Corsini Chanel

Reserve Best in Show Robinson and Goode's: Xanova Black Velvet

Best Opposite Sex in Show McDonald's: Corsini Kenzo

Best Puppy in Show McLaren and McDonald's: Corsini Charisma

Best Veteran in Show McLaren's: Ch Corsini Chanel

Best in Show judge Sandra Smith


GROENENDAEL - Judge R Banfield

Puppy Dog 2 (1)

1. Jupiter’s Dream des Gardiens de Cocagne de Chimay

Junior Dog. 0

Post Grad Dog 1

1. Legacy av Vikholmen

Limit Dog 2 (1)

1. Becanbrie Darius

Open Dog 2 (1)

1. Becanbrie Knight Star at Noirdael

Veteran Dog 2

1. Ch Becanbrie Rohan at Linvetts

2. Ch / Aust Ch Ebontide Rikardo at Noirdael

Puppy Bitch 0

Junior Bitch 1

1. Revloch Karma

Post Grad Bitch 1

1. Jetaime Essence D’Elegance

Open Bitch 3

1. Xanova Black Velvet

2. Jetaime Anoushka a Elegance

3. Revloch Enchanted Whisper

Veteran Bitch 3 (1)

1. Ch Zellik Black Bonnie at Linvetts.

2. Ch Jetaime Esprit D’Elegance


Best Dog: Becanbrie Darius

Res Best Dog: Jupiter’s Dream des Gardiens de Cocagne to Chimay

Best Puppy Dog: Jupiter’s Dream des Gardiens de Cocagne to Chimay

Best Veteran Dog : Ch Becanbrie Rohan at Linvetts

Best Bitch : Xanova Black Velvet

Res Best Bitch : Jetaime Essence D’Elegance

Best Puppy Bitch : none

Best Veteran Bitch : Jetaime Anoushka a Elegance

BOB : Xanova Black Velvet

Res BOB : Becanbrie Darius

BPIB : Jupiter’s Dream des Gardiens de Cocagne de Chimay

BVIB : Ch Becanbrie Rohan at Linvetts


TERVEUREN - Judge Lyn Church

Puppy Dog 1

1. Corsini Notorious

Junior Dog 0

Post Grad Dog 2

1. Corsini Cartier

2. Corsini Santana

Limit Dog 1

1. Corsini Kenzo

Open Dog 2

1. Corsini Memphis

2. Corsini Antoine ShCM

Veteran Dog 0

Puppy Bitch 2

1. Corsini Charisma

2. Corsini Ariana

Junior Bitch 0

Post Grad Bitch 4

1. Corsini Cristelle

2. Kelluki Rhapsody

3. Falblehalk the Enchantress with Kyann

4. Bonvivant Freya for Briaridge

Limit Bitch 4

1. Xanova April Affair at Kelluki

2. Bergeau the Pumpkin Diamond

3. Keshalyi Tassimo

4. Belsharose the Twist with Kyann

Open Bitch 4 (2)

1. Bergeau Kissed by a Star

2. Corsini Eternity

Veteran Bitch 5 (2)

1. Ch Corsini Chanel

2. Gracieux Lady Maranello

3. Bonvivant Ma Cerise at Brakenmeer


Best Dog ; Corsini Kenzo

Res Best Dog ; Corsini Cartier

Best Puppy Dog : Corsini Notorious

Best Veteran Dog : none

Best Bitch : Ch Corsini Chanel

Res Best Bitch : Bergeaux Kissed by a Star

Best Puppy Bitch : Corsini Charisma

Best Veteran Bitch : Ch Corsini Chanel

BOB : Ch Corsini Chanel

Res BOB : Corsini Kenzo

Best Puppy : Corsini Charisma

Best Veteran : Ch Corsini Chanel


LAEKENOIS - Judge Lyn Church

Junior Dog 0

Post Grad Dog 0

Open Dog 0

Junior Bitch 1

1. Nova Esperanca for Bonvivant de Casa

Post Grad Bitch 0

Open Bitch 0

BOB, BB, BP Nova Esperance for Bonvivant de Casa


MALINOIS - Judge R Banfield

Junior Dog 0

Post Grad Dog 0

Open Dog 1

1. Pliquette Zadok ***

Veteran Dog 1

1. Ch Bonvivant Des Iles Fidgi

Junior Bitch 0

Post Grad Bitch 0

Open Bitch 0

Veteran Bitch 1

1. Ch Bonvivant Nochotte

Best Dog : Ch Bonvivant Des Iles Fidgi

Res Best Dog : Pliquette Zadok ***

Best Veteran Dog : Ch Bonvivant Des Iles Fidgi

Best Bitch / Best Veteran Bitch : Ch Bonvivant Nochotte

BOB / BVIB : Ch Bonvivant Des Iles Fidgi

Res BOB : Ch Bonvivant Nochotte






BSDA CHAMPIONSHIP SHOW

 

August 1st 2015


Best in Show 


Ch Corsini Finesse

Results     BSDA CHAMPIONSHIP SHOW August 1st 2015


BEST IN SHOW  Judge Keith Baldwin

Best in Show McLaren's Ch CORSINI FINESSE

Reserve Best in Show Snell's HAWKSFLIGHT JUST MADE FOR ME

Best Opposite Sex in Show  Mackie & Collins Ch VEGAS VAN MONED AT DOMBURG

Best Puppy in Show Turnbull's XANOVA BLACK MAGIC AT JENKOVA

Best Veteran in Show McLaren's Ch CORSINI FINESSE


GROENENDAEL Judge  Annemarie Heraly

Best of Breed  Streater's Multi Ch XANOVA WOLF WALKER

Reserve Best of Breed   Lawless' Ch REVLOCH FIGO

Best Groenendael Puppy Turnbull's XANOVA BLACK MAGIC AT JENKOVA

Best Groenendael Veteran  Robinson& Goode's Ch/Fr Ch XANOVA FEMME NOIR

Best Groenendael Dog   Streater's Multi Ch XANOVA WOLF WALKER

Reserve Best Groenendael Dog   Lawless' Ch REVLOCH FIGO

Best Groenendael Puppy Dog    Wilson's JUPITERS DREAM DES GARDIENS DE COCAGNE TO CHIMAY

Best Groenendael Veteran Dog  Muirhead's  Ch JETAIME ETOILE DU FUTUR

Best Groenendael Bitch  Malinowski & Jouannet's CH FURIOUS FUSCHIA DU BOIS DU TOT

Reserve Best Groenendael Bitch Gaffey, McNamara & Gardiner's KEHALA ICE ICE BABY

Best Groenendael Puppy Bitch  Turnbull's XANOVA BLACK MAGIC AT JENKOVA

Best Groenendael Veteran Bitch  Robinson& Goode's Ch/Fr Ch XANOVA FEMME NOIR


MALINOIS Judge Jean Louis Vandenbemden

Best of Breed Lloyd's BELSHAROSE CRUSADER

Reserve Best of Breed Brason's Ch CAMYLLE DES ILES DU SUD AT FLAMBARDS

Best Malinois Puppy Lloyd's BELSHAROSE NEW KID IN TOWN

Best  Malinois Veteran Ralph's Ch BONVIVANT DES ILES FIDGI

Best Malinois Dog  Lloyd's BELSHAROSE CRUSADER

Reserve Best Malinois Dog   Lloyd's  BELSHAROSE SEA BREEZE

Best Malinois Puppy Dog  Lloyd's BELSHAROSE NEW KID IN TOWN

Best Malinois Veteran Dog  Ralph's Ch BONVIVANT DES ILES FIDGI

Best Malinois Bitch Lloyd's Ch BELSHAROSE CHEROKEE

Reserve Best Malinois Bitch Brason's Ch CAMYLLE DES ILES DU SUD AT FLAMBARDS

Best Malinois Puppy Bitch  Sherwood Brown's  BONVIVANT IOLANA OVER BONVIVANT

Best Malinois Veteran Bitch  Brason's Ch CAMYLLE DES ILES DU SUD AT FLAMBARDS


LAEKENOIS Judge Jean Louis Vandenbemden

Best of Breed Lloyd's GHIANA D'EROUDUR AT BELSHAROSE

Reserve Best of Breed Gray's BONVIVANT AVE A GO AT OKAMI** ShCM

Best Laekenois Puppy Ralph's NOVA ESPERANCA FOR BONVIVANT DE CASA

Best LaekenoisVeteran Lloyd's GHIANA D'EROUDUR AT BELSHAROSE

Best Laekenois Dog Gray's BONVIVANT AVE A GO AT OKAMI** ShCM

Reserve Best Laekenois Dog Lloyd's BELSHAROSE PLAY WITH FIRE

Best Laekenois Puppy Dog  NONE

Best Laekenois Veteran Dog Ralph's BONVIVANT VOS FOR BRIGHU***

Best Laekenois Bitch   Lloyd's GHIANA D'EROUDUR AT BELSHAROSE

Reserve Best Laekenois Bitch Ashford's AJKE BARANELA

Best Laekenois Puppy Bitch Ralph's NOVA ESPERANCA FOR BONVIVANT DE CASA

Best Laekenois Veteran Bitch  Lloyd's GHIANA D'EROUDUR AT BELSHAROSE


TERVUEREN Judge Firmin Aertgeerts

Best of Breed McLaren's Ch CORSINI FINESSE

Reserve Best of Breed Snell's HAWKSFLIGHT JUST MADE FOR ME

Best Tervueren Puppy Newn's BERGEAU THRU CHAOS N'WYZ TO BANDARLOG

Best Tervueren Veteran McLaren's Ch CORSINI FINESSE

Best Tervueren Dog  Mackie & Collins Ch VEGAS VAN MONED AT DOMBURG

Reserve Best Tervueren Dog Wraight & Smith's DOMBURG GAME ON LEBEAU

Best Tervueren Puppy Dog  Smith's CORSINI NOTORIOUS

Best Tervueren Veteran Dog  Ch VEGAS VAN MONED AT DOMBURG

Best Tervueren Bitch  McLaren's Ch CORSINI FINESSE

Reserve Best Tervueren Bitch  Snell's HAWKSFLIGHT JUST MADE FOR ME

Best Tervueren Puppy Bitch Newn's BERGEAU THRU CHAOS N'WYZ TO BANDARLOG

Best Tervueren Veteran Bitch  McLaren's Ch CORSINI FINESSE

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~








BSDA of GB 
Spring Open Show 2015


Best in Show 

Ch Xanova Mist Maiden

Results of BSDA of GB Spring Open Show 2015


BEST IN SHOW BEST IN SHOW CH XANOVA MIST MAIDEN 

RESERVE BEST IN SHOW CORSINI ETERNITY 

BEST OPPOSITE SEX IN SHOW CH BONVIVANT DES ILES FIDJI (IMP) FR 

BEST PUPPY IN SHOW SANTEE SIOUX AT GOLDMALI 

BEST VETERAN IN SHOW SR CH CORSINI VALENTINO 


GROENENDAEL Best Dog GRON-DE-MON KRUSADER 

Reserve Best Dog CH AUST CH EBONTIDE RIKARDO AT NOIRDAEL 


Best Veteran Dog CH AUST CH EBONTIDE RIKARDO AT NOIRDAEL 

Best Bitch CH XANOVA MIST MAIDEN 

Reserve Best Bitch CH FURIOUS FUSCHIA DU BOIS DU TOT (IMP FR) 

Best Puppy Bitch SHOMANITU ECLIPSE 

Best Veteran Bitch CH ZELLIK BLACK BONNIE AT LINVETTS

 Best of Breed CH XANOVA MIST MAIDEN 

Reserve Best of Breed GRON-DE-MON KRUSADER 

Best Puppy of Breed SHOMANITU ECLIPSE 

Best Veteran of Breed CH ZELLIK BLACK BONNIE AT LINVETTS 


TERVUEREN Best Dog CORSINI MEMPHIS 

Reserve Best Dog SR CH CORSINI VALENTINO 

Best Puppy Dog FABLEHAWK LOVERBOY 

Best Veteran Dog SR CH CORSINI VALENTINO 

Best Bitch CORSINI ETERNITY 

Reserve Best Bitch SR SEZANNE AYAME 

Best Puppy Bitch FABLEHAWK HEART KISSED 

Best Veteran Bitch DELATOR ORTHIA 

Best of Breed CORSINI ETERNITY 

Reserve Best of Breed SR SEZANNE AYAME 

Best Puppy of Breed FABLEHAWK HEART KISSED 

Best Veteran of Breed SR CH CORSINI VALENTINO 


LAKENOIS 

Best Bitch AJKE BARANELA (IIMP CZE) 

Reserve Best Bitch KILIMANJARO V MONED (IMP NL) 

Best Puppy Bitch AJKE BARANELA (IIMP CZE) 

Best of Breed AJKE BARANELA (IMP CZE) 

Reserve Best of Breed KILIMANJARO V MONED (IMP NL) 

Best Puppy of Breed AJKE BARANELA (IMP CZE) 


MALINOIS 

Best Dog CH BONVIVANT DES ILES FIDJI (IMP) FR 

Reserve Best Dog MATS VD BAARDEKENSHOEVE AT GOLDMALI (Imp Belg)

 Best Puppy Dog SANTEE SIOUX AT GOLDMALI 

Best Veteran Dog CH BONVIVANT DES ILES FIDJI (IMP) FR 

Best Bitch GOLDMALI FABULOUS 

Reserve Best Bitch PLIQUETTE ZELPHA VIA ZODANTTA *** 

Best Puppy Bitch SAXONS GOLDEN BREEZE 

Best Veteran Bitch CH BONVIVANT NOCHOTTE 

Best of Breed GOLDMALI FABULOUS 

Reserve Best of Breed CH BONVIVANT DES ILES FIDJI (IMP) FR 

Best Puppy of Breed SANTEE SIOUX AT GOLDMALI 

Best Veteran of Breed CH BONVIVANT NOCHOTTE 


JUNIOR HANDLING 

6-11 YEARS KESHALYI TASSIMO 

12-16 YEARS GRON-DE-MON KHALEEST 


BEST IN SHOW BEST IN SHOW CH XANOVA MIST MAIDEN 

RESERVE BEST IN SHOW CORSINI ETERNITY 

BEST OPPOSITE SEX IN SHOW CH BONVIVANT DES ILES FIDJI (IMP) FR 

BEST PUPPY IN SHOW SANTEE SIOUX AT GOLDMALI 

BEST VETERAN IN SHOW SR CH CORSINI VALENTINO 


____________________________________



BSDA Open Show April 2014



Best in Show


Corsini Antoine

BEST IN SHOW JUDGE: Mrs Anne Marie Lipscombe (Becanbrie)

BEST IN SHOW Fisher & McLaren’s CORSINI ANTOINE

RESERVE BEST IN SHOW Hatcher’s CORSINI ETERNITY

BEST OPPOSITE SEX IN SHOW Hatcher’s CORSINI ETERNITY

BEST PUPPY IN SHOW Knight’s LEGACY AV VIKHOLMEN

BEST VETERAN IN SHOW McLaren & Vandenbemden’s CH CORSINI CHANEL

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

GROENENDAEL  Judge:  Mme Sophie Jouannet (Bois du Tôt)

Best of Breed Streater’s XANOVA WOLF WALKER

Reserve Best of Breed Westley & Grevett’s BECANBRIE ROHAN AT LINVETTS

Best Groenendael Puppy Knight’s LEGACY AV VIKHOLMEN

Best Groenendael Veteran Knight’s CH EBONTIDE RIKARDO AT NOIRDAEL

Best Groenendael Dog   Streater’s XANOVA WOLF WALKER

Reserve Best Groenendael  Dog  Westley & Grevett’s BECANBRIE ROHAN AT LINVETTS

Best Groenendael Puppy Dog Knight’s LEGACY AV VIKHOLMEN

Best Groenendael Veteran Dog Knight’s CH EBONTIDE RIKARDO AT NOIRDAEL


PUPPY DOG (3, 1)

1. Knight’s LEGACY AV VIKHOLMEN

2. Wheeler’s GRON-DE-MON KRUSADER***


JUNIOR DOG (0 entries)


POSTGRADUATE DOG (1, 0)

1. Truss & Clarke’s JET’AIME ESSENCE DU CHARME***


LIMIT DOG (2 entries)

1. Wheeler’s GRON-DE-MON BLACKHAWK***

2. Hughes’ BONVIVANT CREME DE CASSIS


OPEN, DOG (5, 2)

1. Streater’s XANOVA WOLF WALKER

2.  Westley & Grevett’s BECANBRIE ROHAN AT LINVETTS

3. Lawless & Homes’ CH/Ir CH REVLOCH CHAMPAGNE CHARLIE


VETERAN DOG (2, 1)

1. Knight’s CH EBONTIDE RIKARDO AT NOIRDAEL


Best Groenendael Bitch Oatley & Haberer’s CH JETAIME ESPRIT D'ELEGANCE

Reserve Best Groenendael Bitch Robinson & Goode’s BLACK RUBY ROSE VAN DE LAMAR

Best Groenendael Puppy Bitch Hickman’s BELSHAROSE TAKE A CHANCE

Best Groenendael Veteran Bitch Oatley & Haberer’s CH JETAIME ESPRIT D'ELEGANCE


PUPPY BITCH (1, 0)

1. Hickman’s BELSHAROSE TAKE A CHANCE


JUNIOR BITCH (2, 0)

1.  Robinson & Goode’s BLACK RUBY ROSE VAN DE LAMAR

2. Lewington’s XANOVA PREMIER ROSE


POSTGRADUATE BITCH (6, 2)

1. Hatcher’s REVLOCH ENCHANTED WHISPER

2. Gaffey’s WOODFOX SHIAN

3. Bland’s BELSHAROSE SECRET AFFAIR WITH SHANANRO

4. Lock’s FLAMBARDS DEBUTANTE


LIMIT BITCH (4, 2)

1. Oatley & Haberer’sJETAIME ESSENCE D’ELEGANCE***

2. Lock’s FLAMBARDS DEBUTANTE


OPEN BITCH (3, 2)

1.  Oatley & van der Heijden’s JETAIME JANNEKA D’ALLURE***


VETERAN BITCH (1, 0)

1. Oatley & Haberer’s CH JETAIME ESPRIT D'ELEGANCE


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

BSD (MALINOIS)  Mme Sophie Jouannet (Bois du Tôt)

Malinois Awards Exhibit Number

Best of Breed Ralph’s PLIQUETTE ZADOK***

Reserve Best of Breed Lawless & Holmes’ IR CH JOLIE DE LA BELLE PITOU AT REVLOCH

Best Malinois Puppy Brett’s MATS VAN DE VAARDEKENSHOEVE AT GOLDMALI (NAF)

Best Malinois Veteran Ralph’s CH BONVIVANT DES ILES FIDGI

Best Malinois Dog Ralph’s PLIQUETTE ZADOK***

Reserve Best Malinois Dog Ralph’s CH BONVIVANT DES ILES FIDGI 

Best Malinois Puppy Dog Brett’s MATS VAN DE VAARDEKENSHOEVE AT GOLDMALI (NAF)

Best Malinois Veteran Dog Ralph’s CH BONVIVANT DES ILES FIDGI


PUPPY DOG (2, 0 entries)

1.  Brett’s MATS VAN DE VAARDEKENSHOEVE AT GOLDMALI (NAF)

2. Brason’s  I’CHAOS FLAMBARDS DU DOMAINE DE VAUROUX


JUNIOR DOG (0 entries)


POSTGRADUATE DOG (1, 0)

1. Ralph’s BONVIVANT GIGOLO


OPEN DOG (4, 2)

1. Ralph’s PLIQUETTE ZADOK***

2. Ralph’s BONVIVANT DYNASTY


VETERAN DOG (1, 0)

1. Ralph’s CH BONVIVANT DES ILES FIDGI 


Best Malinois Bitch Lawless & Holmes’ IR CH JOLIE DE LA BELLE PITOU AT REVLOCH

Reserve Best Malinois Bitch Ralph’s CH BONVIVANT NOCHOTTE

Best Malinois Puppy Bitch Ralph’s CAVIAR NIEDER BOHEMIA FOR BONVIVANT (IMP CZE)

Best Malinois Veteran Bitch Brett’s GOLDMALI BELIEVE


PUPPY BITCH (0 entries)


JUNIOR BITCH (1, 0)

1. Ralph’s CAVIAR NIEDER BOHEMIA FOR BONVIVANT (IMP CZE)


POSTGRADUATE  BITCH (3 entries)

1. Bennett’s GHELUVELT AMAZING GRACE

2. Sherwood Brown’s PLIQUETTE ZELPHA VIA ZODANTTA***,

3. Brett’s CYMRY PENNYWISE GOLDMALI


OPEN BITCH (4, 0)

1. Lawless & Holmes’ IR CH JOLIE DE LA BELLE PITOU AT REVLOCH

2. Ralph’s CH BONVIVANT NOCHOTTE

3. Ralph & Donovan’s BONVIVANT YSATIS

4. Bennett’s GHELUVELT AMPHORA GOLD


VETERAN BITCH (1, 0)

1. Brett’s GOLDMALI BELIEVE

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


BSD (TERVUEREN)  Judge:  Mr Paul Lloyd (Belsharose)

Best of Breed Fisher & McLaren’s CORSINI ANTOINE

Reserve Best of Breed Hatcher’s CORSINI ETERNITY

Best Tervueren Puppy Mawer’s BERGEAU WANT TO DANCE

Best Tervueren Veteran McLaren & Vandenbemden’s CH CORSINI CHANEL

Best Tervueren Dog Fisher & McLaren’s CORSINI ANTOINE

Reserve Best Tervueren Dog McDonald & McLaren’s CORSINI KENZO

Best Tervueren Puppy Dog Mawer’s BERGEAU WANT TO DANCE

Best Tervueren Veteran Dog McDonald’s sr CH CORSINI VALENTINO


PUPPY DOG (2, 1)

1. Mawer’s BERGEAU WANT TO DANCE


JUNIOR, DOG (5, 0)

1. Brason’s HUTCH DU BOIS DU TOT

2. Mawer’s BERGEAU WANT TO DANCE

3. Curzon’s CHATMAR HAYMAKER

4. Berry & Woolford’s REVLOCH GLOBETROTTER

5. Fowler & Mancey’s SEZANNE FROZEN MOON


POSTGRADUATE DOG (3, 0)

1. McDonald & McLaren’s CORSINI KENZO

2. Grimes’ KVINA'S EVERQUEST WIZARD

3. Brammer’s FABLEHAWK HEARTBEAT 


LIMIT DOG (3, 0)

1. Fisher & McLaren’s CORSINI ANTOINE

2. Strange’s SEZANNE DANCES WITH WOLVES

3. Grimes. Spick & Pratten’s BERGEAU THE SCOTCH GAME WITH EVERQUEST


OPEN DOG (2, 0)

1. Oaten & Beale’s CH CORSINI INTUITION

2. Snedker’s DELARK WIZARD’S OMEN


VETERAN DOG (4, 1)

1. McDonald’s sr CH CORSINI VALENTINO

2. Brammer’s DELARK WOLF BLASS

3. Berry & Woolford’s XANOVA SIR GALAHAD


Best Tervueren Bitch Hatcher’s CORSINI ETERNITY

Reserve Best Tervueren Bitch McLaren & Vandenbemden’s CH CORSINI CHANEL

Best Tervueren Puppy Bitch Pratten & Johnson’s BERGEAU DANCE IN THE RAINBOW

Best Tervueren Veteran Bitch McLaren & Vandenbemden’s CH CORSINI CHANEL


PUPPY BITCH (1, 0)

1. Pratten & Johnson’s BERGEAU DANCE IN THE RAINBOW


JUNIOR BITCH  (3, 0)

1. Brown & Godfrey’s SEZANNE VOULEZ VOUS

2.  Cook’s DOMBURG MOVE OVER DARLING

3. Hyde’s LAURELIN BOSANOVA


POSTGRADUATE BITCH (7, 1)

1. Hatcher’s CORSINI ETERNITY

2. Wheeler’s CORSINI CHANTILLY OF GRON-DE-MON

3. Brown & Godfrey’s SEZANNE VALENTINA

4. Andrew’s DELATOR INGRID

5. Brason’s BONVIVANT FIREBIRD AT FLAMBARDS


LIMIT BITCH (7, 1)

1. Brown & Godfrey’s SEZANNE AYAME

2. Adam’s KESHALYI TASSIMO

3. Hatcher’s KELLUKI RHAPSODY

4. Andrews’ DELATOR ORTHIA

5. Lewington’s BECANBRIE ROMILLY


OPEN BITCH (5, 2)

1. McLaren & Vandenbemden’s CH CORSINI CHANEL

2. Pratten & Cumberland’s GALATEE VAN DE HOGE LAER AT BERGEAU

3. Hatcher’s XANOVA APRIL AFFAIR AT KELLUKI


VETERAN BITCH (6, 4)

1. Pratten & King’s sr BERGEAU DAZZLED BY THE FLAME

2. Hyde’s DELARK LAURELIN QUICKSTEP


~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


BSD (LAEKENOIS)  Judge:  Mr Paul Lloyd (Belsharose)

Best of Breed Ashford’s FROM LAEKEN PARADIS LIVRY

Reserve Best of Breed Ashford’s KILIMANJARO VAN MONED

Best Laekenois Puppy

Best LaekenoisVeteran

Best Laekenois Dog Ashford’s FROM LAEKEN PARADIS LIVRY

Reserve Best Laekenois Dog

Best Laekenois Puppy Dog

Best Laekenois Veteran Dog


POSTGRADUATE DOG (1, 0)

1. Ashford’s FROM LAEKEN PARADIS LIVRY


OPEN DOG (0 entries)


Best Laekenois Bitch Ashford’s KILIMANJARO VAN MONED

Reserve Best Laekenois Bitch

Best Laekenois Puppy Bitch

Best Laekenois Veteran Bitch


POSTGRADUATE BITCH (1, 0)

1. Ashford’s KILIMANJARO VAN MONED


OPEN BITCH (0 entries)


OBEDIENCE Judge: Alison Davidson


Pre-Beginners (2 entries)

1. Hatcher’s KELLUKI SIMPLY GORGEOUS


Beginners (4 entries)

1. Cook’s HAWKSFLIGHT DON'T U REMEMBER

2. Snedker’s DELARK WIZARD’S OMEN

3. Snedker’s DELARK WHIRLWIND


Novice (13 entries)

1. Snedker’s DELARK WIZARD’S OMEN

2. Ashford’s ZOOT SUITS LANKY RIOT

3. Brammer’s FABLEHAWK HEARTBEAT

4. Snedker’s DELARK WHIRLWIND

5. Ashford’s FROM LAEKEN PARADIS LIVRY


Test A (2 entries)

1. Phillips’ SHELTYSHAM SHADES OF RED OF DESERTDANCER


JUNIOR HANDLING  Mrs Anne Marie Lipscombe (Becanbrie)

6-11 years

No entries

12-16 years

1. Jaimee Truss Clarke (Age 12)

2. Ben Mays (Age 14)